حروف و اعداد سایز لاستیک چه معنایی دارند؟

حروف و اعداد سایز لاستیک چه معنایی دارند؟

اگر تجربه خرید لاستیک برای خودرو را داشته باشید، با مسئله تشخیص سایز تایر و سایر مشخصات آن روبرو شده اید. شما براحتی می توانید با مشاهده دیواره لاستیک فعلی خودروی خود، سایز تایر به همراه انبوهی از اطلاعات مفید دیگر را بیابید. احتمالا بسیار بیشتر از اطلاعاتی که نیاز دارید بر روی بدنه یک تایر حک شده است. در ادامه نحوه صحیح خواندن اندازه تایر و سایر اطلاعات مربوطه را از روی بدنه لاستیک را خواهید آموخت.

سایز لاستیک

سایز لاستیک

سایز لاستیک به صورت سریالی از اعداد و حروف نمایش داده می شود که هر عدد و حروف بیانگر یک ویژگی می باشد. در قسمتی از دیواره لاستیک، همانند آنچه در تصویر می بینید سریالی از اعداد و حروف خواهید یافت که بسته به نوع کاربردی لاستیک اعداد و حروف درج شده متفاوت خواهند بود برای مثال این سریال می تواند بصورت زیر باشد:

  • P205/60R14
  • 195R14C
  • 205/55R16
  • 275/30ZR19


انواع لاستیک

اکثر اندازه های لاستیک با یک یا چند حرف انگلیسی آغاز می شود که نشان دهنده نوع وسیله ی نقلیه ای و یا خدماتی است که تایر برای آن طراحی شده است که عبارتند از :

P :

به سایز لاستیک P205/60R14 دقت کنید حرف P نشان دهنده لاستیک های طراحی شده برای خودروهای سواری و کاربری عمومی است که شامل انواع ماشین های سواری، مینی ون، ماشین های اسپورت و ورزشی و ماشینهای شاسی بلند شهری چند منظوره با میانگین ظرفیت یک چهارم تا نیم تن می باشد. استفاده از این حرف از دهه ۱۹۷۰ میلادی آغاز گردید و امروزه رایج ترین نوع لاستیک مصرفی است.

اگر هیچ حرف آغازینی قبل از عدد ۳ رقمی در اندازه تایر وجود نداشته باشد، نشان دهنده تایرهای موزون ( یا تایرهای موزون اروپایی – به دلیل رواج استفاده از این نوع نمایش سایز در اروپا ) است. اکثر این نوع تایرهای برای ماشین های اروپایی و سایر خودروهای عمومی استفاده می گردند.

T :

این حرف نشان دهنده لاستیک های موقتی است که معمولا در زمان رخداد حادثه بصورت موقت به عنوان لاستیک زاپاس استفاده می شوند تا تایر اصلی رفع عیب گردد.

LT :

( مخفف کلمه Light Truck ) این حروف نماد لاستیک های طراحی شده برای خودروهای باری سبک است.  این نوع از تایرها جهت مصرف خودروهایی ساخته شده اند که توانایی حمل بارهای سنگین و یا یدک کشیدن تریلرها را دارا می باشند. میانگین ظرفیت باری این تایرهای بین سه چهارم تا یک تن است. مانند سایز LT 225/70R15

C :

( مخفف کلمه Commercial ) اگر سایز لاستیک با حرف C پایان یابد، نشان دهنده تایرهای تجاری است که معمولا برای خودروهای آمبولانس، ون ها و خودروهای تحویل بار استفاده می گردند. مانند سایز 195R15C


پهنای لاستیک ( 275/30ZR19 )

پهنای لاستیک

عددی که در ابتدای سایز لاستیک مشاهده می کنید و معمولا دارای سه رقم می باشد، در خودروهای سواری نشان دهنده پهنای لاستیک به میلی متر است. برای مثال 275 بیانگر این است که بیشترین فاصله عرضی بین دیواره داخلی تا دیواره خارجی 275 میلی متر است.


فاق لاستیک ( 275/30ZR19 )

پهنای لاستیک

عدد بعدی که بصورت یک عدد ۲ رقمی دیده می شود نشانگر فاق لاستیک یا نسبت دیواره لاستیک است. برای مثال  30 بیان می کند که  اندازه ارتفاع دیواره (فاق) لاستیک به میلی متر از لبه رینگ تا لبه بیرونی لاستیک تقسیم بر پهنای تایر به میلی متر 30 درصد است. هر چه این عدد کوچکتر باشد، تایر دارای فاق کوتاه تری است و بلعکس.

در این مثال ما می دانیم که پهنای لاستیک 275 میلی متر است و اندازه فاق این لاستیک از لبه رینگ تا کف تایر (لبه بیرونی تایر) 30 درصد اندازه پهنای آن است. برای محاسبه اندازه فاق لاستیک به میلی متر کافی است که 30 درصد 275 را محاسبه کنیم که حدودا در این مثال فاق تایر برابر با 82.5 میلی متر محاسبه می گردد. فرمول کلی به صورت زیر می باشد :

( پهنای لاستیک × فاق ÷ 100 = جواب بر حسب میلی متر      82.5=100÷30×275 )


ساختار لاستیک ( 275/30ZR19 )

ساختار لاستیک

بعد از ارقام مربوط به پهنا و فاق لاستیک ، حرفی در وسط سایز لاستیک وجود دارد که نشان دهنده ساختار درونی لاستیک است. (در تصویر بالا حروف ZR)

ZR :

معمولاً برای لاستیک های با سرعت بالا استفاده می‌شود. Z یعنی شما مجاز خواهید بود که با سرعت بیشتر از 149 مایل بر ساعت (240 کیلومتر بر ساعت) حرکت کنید و R یعنی این لاستیک رادیال است.

R :

این حرف نشان دهنده نوع ساخت تایر رادیال است. بندها و یا سیم های درونی تایرهای رادیال از خط فرضی که در وسط تایر تصور می شود به سمت بیرون منشعب شده اند که همین موضوع دلیل اصلی نامگذاری این تایرها است. تایرهای رادیال با اختلاف بیشترین سهم تایرهای مصرفی در بازار را به خود اختصاص می دهند و بیش از ۹۸% از تایرهای فروخته شده در سال تایرهای رادیال می باشند.

D :

اگر حرف R در سریال اندازه تایر با حرف D جایگزین گردد (P275/35D19 91V) نشان دهنده این است که ساختار درونی تایر بصورت قطری است. معمولا تایرهای کامیونت های سبک و تایرهای زاپاس ممکن است از این نوع ساختار استفاده کنند.

B:

این حرف نشانگر ساختار کمربندی در تایرهای سنتی است که علاوه بر ساختار قطری، از لایه های کمربندی در زیر آن استفاده می گردید. عملا این نوع ساختار در لاستیک منسوخ گردیده است.

RF :

در برخی موارد ممکن است مطابق استانداردهای اروپایی سازمان تایر و رینگ، تایرهای “ران فلت” را با اضافه کردن حرف F دقیقا بعد از حرف R در سریال اندازه نشان داد (P275/30RF19 91V).


قطر رینگ ( 275/30ZR19 )

قطر رینگ لاستیک

به جهت هماهنگی سایز لاستیک و رینگ خودرو، سایز قطر رینگ ها به واحد اینچ بصورت یک عدد در سایز لاستیک نمایش داده می شود. در برخی از خودروهای کامیونی سبک سایز رینگ بصورت نیم اینچ (برای مثال 14.5، 15.5، 16.5، 17.5، 19.5) نیز نمایش داده می شود. قابل توجه است که به جهت هماهنگی تایرهای مورد استفاده با رینگ، استانداردهای اندازه ای دیگری نیز برای رینگ های خاص وجود دارد.


شاخص بار ( 275/30ZR19 96Y )

شاخص بار لاستیک

درج شاخص های ظرفیت بار و سرعت بر روی دیواره تایرها از سال 1991 اجباری گردید. اولین عدد پس از اندازه قطر تایر نشان دهنده نمایه یا شاخص ظرفیت بار لاستیک است. برای محاسبه ظرفیت ایمنی حمل بار توسط تایر می بایست عدد مربوطه در سایز لاستیک را با جدول استاندارد نمایه ظرفیت بار تطابق داد و با استفاده از جدول مربوطه می توان ظرفیت ایمن حمل بار را برای یک تایر خاص دریافت نمود.  برای مثال، با مراجعه به جدول و یافتن عدد 96 خواهیم یافت که میزان بار ایمن قابل حمل توسط این لاستیک 710 کیلوگرم می باشد. هرچه این عدد بزرگتر باشد لاستیک توان حمل بار بیشتری را خواهد داشت.

جدول شاخص بار لاستیک - تحمل حمل بار لاستیک خودرو


شاخص سرعت ( 275/30ZR19 96Y )

شاخص سرعت لاستیک

پس از شاخص بار، یک حرف انگلیسی (  در تصویر حرف Y ) نشانگر حداکثر سرعت ایمن قابل رانندگی با لاستیک است که برای مشخص نمودن این میزان می بایست به جدول استاندارد سرعت مراجعه نمود. در این مثال حرف Y نشانگر حداکثر سرعت ایمن 300 کیلومتر بر ساعت است.

جدول شاخص سرعت لاستیک - حداکثر سرعت مجاز لاستیک خودرو

نظرات بازدیدکنندگان